Ar Augstisvētītā Rīgas un visas Latvijas metropolīta Aleksandra svētību

LV

RU

ENG

Sākumlapa

Ziņas

Raksti

Intervijas

Kalendārs

Svēto dzīves

Par Pareizticību

Lūgšanas

Bibliotēka

Katahētika

Ikonogrāfija

Dievnami

Svētvietas

Vārdnīca

Norādes

 

Kontakti un info

 

 

 

Baznīcas terminu vārdnīca

 

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Z

 

 F

 

  • Felone, riza (, ) (krētiešu - visupārklājošs, visuapklājošs; gr. - apmetnis). Priestera tērpa elements. Ir plats un garš audums, kas apklāj visu ķermeni, bez piedurknēm un atveri galvai. To ģērbj virs citām drēbēm. Tā rotāta daudziem krustiem. Ķermeņa priekšpusē felone ir īsa, lai būtu vieglāk kustēties kalpojot. Felone atgādina tērpu, kurā ietērpa Kristu romiešu karavīri, atgādinot, ka kalpojot priesterim jābūt līdzīgam Jēzum Kristum, kas sevi ziedojis cilvēkiem, un tādēļ viņam jātērpjas taisnībā visos darbos un jāpriecājas tai  Kungā, ka viņam vairāk kā citiem ir jāstāv par taisnību. Par feloni senatnē sauca garu virsējo apģērbu bez piedurknēm, kas apņēma ķermeni no visām pusēm un līdzinājās tai, ko nēsāja Kristus un Apustuļi (2. Tim., 4, 13), tādēļ baznīca to arī pieskaitīja svētiem ietērpiem. Turklāt Krievijā ērtību labad tās priekšējā daļa tiek nogriezta, Grieķijā tā arī tagad saglabājusi seno formu.  Attēls

  • Filipa gavēnis Kristus piedzimšanas svētku gavēnis, tā tiek saukts tādēļ, ka sākas pēc apustuļa Filipa piemiņas dienas.

  • Filozofija (tulkojumā no grieķu val. gudrības mīlestība) gudrības zinātne, nodarbojas, pamatojoties uz cilvēka prāta meklējumiem, ar esamības augstākajiem, abstraktajiem jautājumiem: par esamības būtību, par Dievu, par pasaules un cilvēka sākumiem un likumiem, par cilvēka un pasaules esības jēgu utt.