Ar Augstisvētītā Rīgas un visas Latvijas metropolīta Aleksandra svētību

LV

RU

ENG

Sākumlapa

Ziņas

Raksti

Intervijas

Kalendārs

Svēto dzīves

Par Pareizticību

Lūgšanas

Bibliotēka

Katahētika

Ikonogrāfija

Dievnami

Svētvietas

Vārdnīca

Norādes

 

Kontakti un info

 

 

 

 

 

Svētais moceklis Jānis Karotājs (30. jūlijs)

 

 

 Svētais moceklis Jānis Karotājs (Karavīrs) dienēja imperatora Juliāna Atkritēja (361-363) karaspēkā. Kopā ar citiem kareivjiem viņš tika nosūtīts izsekot un nogalināt kristiešus. No ārpuses paliekot kā vajātājs, svētais Jānis praktiski vajātajiem kristiešiem izrādīja lielu palīdzību: tos, kas bija notverti atbrīvoja, citus brīdināja par viņiem draudošajām briesmām, piedalījās viņu bēgšanā. Svētais Jānis izrādīja palīdzību ne tikai kristiešiem, bet arī visiem, kas nelaimēs un kam vajadzīga palīdzība: apciemoja slimos, mierināja skumstošos. Kad Juliāns Atkritējs uzzināja par svētā darbību, tad ieslodzīja viņu cietumā.

363. gadā vajātāju nogalināja karā ar persiešiem. Svēto Jāni atbrīvoja un viņš veltīja savu dzīvi kalpošanai tuvākajiem, dzīvoja svētumā un šķīstībā. Viņš nomira dziļā vecumā.

Precīzs viņa nāves gads nav zināms, Svētā Jāņa Karotāja kapavieta pakāpeniski tika aizmirsta. Viņš parādījās kādai dievbijīgai sievietei un parādīja savu atdusas vietu. Tā kļuva pazīstama šajā apvidū. Viņa atrastie pīšļi tika nolikti apustuļa Jāņa Teologa baznīcā Konstantinopolē.