![]() |
Ar Augstisvētītā Rīgas un visas Latvijas metropolīta Aleksandra svētību |
|
|
LV |
|
Tuvējā apkārtnē nevienas baznīcas nav, bet aizbraukt uz 100 km tālo Volgogradu šiem ļaudīm ir gandrīz neiespējami vecie pārcēlāji satrunējušie, ceļi bieži vien neizbraucami, tāpēc autobusi nekursē. Bet nu pie Trjohostrovskajas ticīgajiem dievnams pats atbraucis. Visiem izbrīnā iepletušās acis, ieraugot pa upi tuvojamies zeltītus, saulē mirgojošus kupolus. Vai tā ir mirāža? Bet kupoli ar krustiem tuvojās un nu jau bija saskatāma baznīca, kas uzbūvēta uz liellaivas (baržas)... ۳۳۳ Ceļojošās baznīcas vēsture aizsākās kādā Volgogradas pirtī. Pirms septiņiem gadiem, pēc kādiem Baznīcas svētkiem, tur satikās biznesmenis Vladimirs Korezkijs un ortodoksu garīdznieks Teodors van der Vorts no Holandes, starptautiskās labdarības organizācijas Baznīca grūtībās dalībnieks. Vladimirs Korezkijs piederēja jaunās paaudzes uzņēmēju elitei, kas lepojas ar to, ka godā krievu tradīcijas un vērtības, tāpēc pieskaita sevi pareizticīgajiem būt ticīgam taču tagad ir moderni. Vladimirs allaž baznīcā ziedo prāvas naudas zīmes un pie svētbildēm iededz vislielākās sveces, viņš savu pārliecību formulē šādi: Garīgā atdzimšana veicinās saimniecisko atdzimšanu! Sēžot saunā un pārrunājot savus uzskatus, krievu uzņēmējs un holandiešu garīdznieks atklāja, ka abiem ir tuva ne vien reliģiskā pārliecība, bet arī hobijs burāšana. Un tad viņi vienojās kopīgiem spēkiem izveidot peldošu baznīcu, kas varētu apbraukāt Donas piekrastes ciematiņus un nest garīgo atdzimšanu.
Priestera Genādija vienpadsmitgadīgie dvīņi Koļa un Petja katru gadu dodas līdzi tēvam ceļojumā pa Donu, piekalpo altārī un dzied klirosā. Tiklīdz beidzies dievkalpojums, abi puikas žigli aizskrien peldēties vai makšķerēt kā nekā ir taču vasaras brīvlaiks. ۳۳۳
Peldošais dievnams, kurš nu jau
piekto sezonu dodas 200 km braucienā pa Donas upi, nes svētā Inokentija
vārdu. Šķiet, tēvs Genādijs ar savu misionāra darbu Donas krastos cenšas
atgādināt to, ko kādreiz paveicis viņa baznīcas patrons bīskaps Inokentijs,
kurš pareizticību 19. gs. vidū sludināja Sibīrijā un Aļaskā. Bīskaps
Inokentijs kajaka laivā, suņu pajūgā, ar kuģi un kājām mēroja tūkstošiem
kilometru. Viņš kristīja tūkstošiem ļaužu un uzbūvēja desmitiem dievnamu. Un
tur, kur nebija maizes, kā, piemēram, Aļaskā, bīskaps mācīja cilvēkus lūgt:
mūsu dienišķo zivi dod mums šodien... Arī tēvs Genādijs Donas piekrastes
ciematiņu iedzīvotājiem māca Tēvreizi, viņš aicina nākt uz baznīcu un
skaidro Svētos Rakstus. Daudzi
Pirmā Svētā Inokentija baznīcas
piestātne ir Trjohostrovskaja triju salu ciems, tad peldošais dievnams
dodas pie citu ciematu ticīgajiem, līdz atkal atgriežas Pjatimorskā.
Ceļojums ilgst aptuveni trīs mēnešus viss atkarīgs no laika apstākļiem,
straumes stipruma un 50 gadus vecās liellaivas, kurai stundā nepieciešams
apmēram
۳۳۳
Tante Sina ar savu vīru Mišu dzīvo Trjohostrovskajā, beidzot pēc 50 gadu kopdzīves viņi nu ir salaulājušies. Tieši tā, kā savulaik vēlējās viņas māte. Arī vedējmāte toreiz, kad viņi precējās, teica kas tad tās par kāzām bez priestera, bez svētītā ūdens un laulību kroņiem... Kad māte gulēja uz nāves gultas, Sinai un Mišam vajadzēja apsolīt, ka kaut kad viņi noteikti aizbrauks salaulāties kā pienākas. Aizbraukt nesanāca, bet ceļojošais Svētā Inokentija dievnams dāvāja šā sapņa piepildījumu.
|