Ar Augstisvētītā Rīgas un visas Latvijas metropolīta Aleksandra svētību

LV

RU

ENG

Sākumlapa

Ziņas

Raksti

Intervijas

Kalendārs

Svēto dzīves

Par Pareizticību

Lūgšanas

Bibliotēka

Katahētika

Ikonogrāfija

Dievnami

Svētvietas

Vārdnīca

Norādes

 

Kontakti un info

 

 

 

 

 

Baltinavas Kristus Apskaidrošanas baznīca

 

 

Baltinavas pag., LV-4594.

Baltinavas Kristus Apskaidrošanās baznīcu uzcēla Baltinavas muižas īpašnieks Fjodors Agarkovs 1901. gadā, dievnams iesvētīts 1901. gada 18. decembrī. Baznīcas ēka celta no ķieģeļiem, tā ir silta un plaša (19x8 m), baznīcas jumtu rotā zvanu tornis un četri kupoli ar apzeltītiem krustiem.

Baltinavas draudzes rašanos sekmēja tas, ka tuvākās baznīcas atradās tālu no Baltinavas ciema: Korovkas 25 km, Balvu 35 km, bet Viļakas baznīca 32 km attālumā. Tolaik Baltinavā un tās apkaimē dzīvoja ap 1500 pareizticīgo, vairākums no tiem bija atnācēji no Vitebskas un Pleskavas guberņas.   

Pamazām draudzes locekļu skaits auga un 1905. gadā Baltinavas draudzē jau bija 2000 cilvēku. Kad 1936. gadā atvēra baznīcu Šķilbēnos, apmēram puse no Baltinavas draudzes locekļiem pārgāja uz turieni. Tādēļ 1938. gada 1. janvārī Baltinavas draudzē bija 982 cilvēki.

No atvēršanas dienas līdz 1919. gada sākumam Baltinavas Baltinavas baznīca 30ajos gadosdraudzē kalpoja Jānis Svemps, kurš ieguldīja daudz pūļu baznīcas labiekārtošanā un draudzes pulcināšanā, organizēja draudzes skolu un uzbūvēja draudzes ēkas. No 1919. gada 2. februāra līdz 1938. gada 1. septembrim Baltinavas baznīcā kalpoja Jānis Nosevičs.

Pateicoties Jāņa Noseviča pūlēm un par draudzes līdzekļiem laikā no 1922. gada līdz 1929. gadam izkrāsoja baznīcas iekšpusi un skārda jumtu, uzbūvēja divus mūra lieveņus, virs baznīcas ieejas vārtiem ierīkoja ķieģeļu torni ar betona krustu. Baznīcas iekšpusē sienas izgreznoja ar gleznojumiem. 1936.-1937. gadā baznīcai uzlika jaunu cinkota skārda jumtu, kā arī remonta draudzes ēkas, kas bija stipri cietušas pirmā pasaules kara laikā un revolūcijas nemieros.         

No 1938. gada 1. septembra Baltinavas baznīcā kalpoja Jānis Lapekins, bijušais Liepnas draudzes mācītājs. Baznīcas psalmotājs no 1937. gada 1. aprīļa bija Nikolajs Karaskevičs, bet baznīcas vecākais Pēteris Imenitovs.  Baltinavas draudzei bija 36 ha zemes, kas atradās 2 km attālumā no draudzes ēkām. Draudzes rajonā atradās divas sešklasīgās pamatskolas Baltinavas un Punduru, kā arī septiņas četrklasīgās skolas, kur mācījās 350 pareizticīgie bērni.